Osuszanie i odgrzybianie

Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniach muzealnych, w galeriach sztuki, archiwach czy też w bibliotekach ma duże znaczenie. Znajdujące się w nich druki, eksponaty, a także inne wartościowe przedmioty mogą być narażone na zniszczenie wtedy, gdy będą przebywały w nieodpowiednich dla nich warunkach.

Zarówno zbyt niska, jak również zbyt wysoka wilgotność powietrza mogą doprowadzić do pojawienia się niebezpieczeństwa. Nadmierna wilgoć może sprawić, że przedmioty mogą być narażone na rozwój pleśni i grzybów. Z kolei nadmierna suchość powietrza może pozbawić je naturalnej wilgoci, a tym samym zmniejszyć ich trwałość.

W związku z tym utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza w obiektach takich jak muzea, galerie sztuki, archiwa czy biblioteki jest kluczowe – tylko wtedy znajdujące się w nich zbiory będą mogły pozostać w nienaruszonym stanie.

Osuszanie dokumentów to jedna z podstawowych usług, jaką wykonuje nasza firma. Dysponujemy nie tylko fachową wiedzą, którą wykorzystujemy w praktyce, ale również nowoczesnym sprzętem w postaci osuszaczy.

Osuszanie dokumentów oraz archiwów, które uległy zalaniu lub zawilgoceniu jest zadaniem skomplikowanym i wymagającym odpowiedniego podejścia. Osoby realizujące zlecenie powinny wykazać się daleko idącą delikatnością oraz zapewnić klientowi kompleksową pomoc.

Gdy ważna dokumentacja ulegnie zalaniu lub zawilgoceniu, liczą się czas działania oraz dobór odpowiednich metod osuszania. Zwracamy uwagę, że woda nie jest jedynym czynnikiem niszczącym. Warto wspomnieć tu o grzybach, które często pojawiają się po jej usunięciu. Brak podjęcia natychmiastowego działania może skutkować bezpowrotnym utraceniem cennych informacji, które są zapisane na kartach papieru.

Dla kogo jest przeznaczona usługa?

Usługa osuszania dokumentów oraz pomieszczeń jest przeznaczona dla wszystkich klientów, którzy są zobowiązani do prowadzenia archiwów pod różną postacią. W szczególności są to:

  • instytucje państwowe, fundacje, organizacje, urzędy,
  • szkoły i uczelnie oraz inne placówki oświatowe,
  • małe firmy oraz duże zakłady pracy.

Dlaczego warto wykonać osuszanie archiwum?

Archiwa są nieodłączną częścią prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Najczęściej jednak znajdują się one w miejscach kompletnie do tego nieprzygotowanych: w piwnicach, na strychach lub innych pomieszczeniach, gdzie nie ma dostępu świeżego powietrza oraz panują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, np. stęchlizny. Dodatkowym minusem jest występowanie w pomieszczeniu archiwum instalacji wodno-kanalizacyjnej.

W przypadku, gdy Państwa archiwum uległo zalaniu lub z powodu niewłaściwych warunków składowania akt nastąpiło zagrzybienie/spleśnienie dokumentów – zwróćcie się do nas. Wykonamy wszystkie prace związane z przywróceniem właściwej kondycji akt i opracujemy zalecenia mające na celu uniknięcie podobnych problemów w przyszłości.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące osuszania dokumentów i archiwum, zapraszamy do współpracy.

Galeria